ÜCRETSİZ MUAYENE FORMU

Detaylı bilgi almak ve ücretsiz muayene randevusu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi), morbid obeziteyi ortadan kaldırmayı amaçlayan, hastanın yaşam kalitesini artırmak amacıyla yapılan cerrahi müdahalelerdir. Obezite cerrahisi, Vücut Kitle İndeksi 40’ın üzerinde olan obezite hastalarının kilo kaybını sağlamanın en etkin yoludur. Yine Vücut Kitle İndeksi 35’in üzerinde olan obezite hastalarında, diyabet (şeker hastalığı), tansiyon, eklem rahatsızlığı gibi obeziteye bağlı problemleri olan hastalarda da tek etkin tedavi yöntemi bariyatrik cerrahidir. Obezite cerrahisi sayesinde hastalar hem devam ettirilebilir kilo kaybı sağlanır hem de bu sayede yaşam kalitesi artar. Yine obeziteye bağlı şeker, tansiyon, nefes darlığı gibi pek çok sorun düzelir.

Obezite, vücudun pek çok farklı sistemini beraber etkileyebildiği için obezite cerrahisi sürecinde birden fazla uzman hekimle çalışılır. Obezitenin nedenleri ve yeme bozukluklarının nedenlerinin tespiti için psikolojik değerlendirmeler talep edilebilir. Obezite cerrahisi, bu açıdan pek çok farklı disiplinin beraber çalıştığı bir cerrahi türüdür.

Obezite Nedir?

Vücut yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının sağlığı tehdit eder şekilde artması olarak tanımlanabilir. Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 verilerine göre dünyadaki kadınların %39,2’si, erkeklerin %24,4’ü obezite hastası olarak sınıflandırılıyor. 2018 yılındaki bir araştırmaya göre ise 51 Avrupa ve Orta Asya ülkesinin içinde bulunduğu bir çalışmada obezite hastalığı listesinin en başında Türkiye yer aldı. Tüm bu çalışmalar ışığında obezite en riskli 10 hastalık arasında görülmektedir. Yine aynı örgütün yaptığı bir çalışmaya göre obezitenin kanser ile yakından ilişkisi bulunmaktadır.

Obezite Hesaplama (Obezite Testi) Nasıl Yapılır

Obezite değeri tanımlarken Vücut Kitle İndeksi (VKİ) kullanılır. Obezite hesaplaması, kilonuzun boy değerinin karesine bölünmesidir. Bu değeri, Dünya Sağlık Örgütü referans almakta ve vücut kitle indeksi hesaplamasına göre 30’un üzeri obez, 40’ın üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak isimlendirilmektedir. Uzman hekim tarafından detaylı olarak obezite hesaplama yapılırken yaş, cinsiyet, boy, kilo dikkate alınır ve vücuttaki yağ oranı ile bel çevresi ölçümleri değerlendirmeye katılır.

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Obezite cerrahi, bir estetik operasyon değildir. Bu nedenle estetik hoşnutsuzluklar nedeniyle gelen hastalar için obezite cerrahisi önerilmez. VKİ’si 40’ın üzerinde olup diyette başarısız olmuş (kilo verememiş ya da geri almış) veya VKİ’si 35’in üzerinde olup hiper tansiyon, şeker, karaciğer yağlanması vb. hastalıkları beraberinde taşıyan obezite hastalarına, bariatrik cerrahi uygulanır.

Obezite Ameliyatı Olmak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Mide küçültme ameliyatı olmak için hastanın ergenlik çağını tamamlamış olması beklenmektedir. Ameliyat üst sınırı ise şayet akciğer, kalp vb. hastalığı bulunmuyorsa 70 yaşına kadar çıkabilmektedir.

Obezite Cerrahisinde Hangi Yöntemin Kullanılacağı Nasıl Belirlenir?

Hastaya hangi obezite cerrahisinin uygulanacağı, hastanın ayrıntılı muayenesi ve cerrahi ekibin bu muayene ve tetkik sonuçlarını değerlendirmesi ile ilgilidir. Her ne kadar en sık uygulanan yöntem tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) olsa da çok farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Uygun yönteme hekim ve hasta beraber karar vermelidir. Çünkü her yöntemin kendine göre avantajları vardır.

Ameliyat öncesi değerlendirme süreci, ayrıntılı kalp ve akciğer tetkiklerini; şişmanlığın nedeninin (yeme davranışı ve/veya endokrin problemler) kaynağını belirlemeye ilişkin testlerini, psikolog ve diyetisyen kontrollerini kapsamaktadır. Tüm bu tetkiklerin sonucunda hastalardan bazen ameliyat öncesi kilo vermeleri veya şayet kullanıyorlarsa sigarayı bırakmaları talep edilebilir.

Obezite Cerrahisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Tüm yöntemler kapalı ameliyatla yapılmaktadır. Tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında bütün bu işlemler oldukça konforlu ve güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.

 1. Tüp Mide Ameliyatı
  Tüp mide ameliyatı, midenin %75-80’inin çıkarılarak midenin tüp biçimine kavuşturulması ameliyatıdır. Ameliyat laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi ile uygulanır. Amaç midenin hacmini küçülterek daha az gıda ile doygunluk hissini oluşturmaktır. Ek olarak midenin alınan kısmında iştah hormonunu (ghrelin) salgılayan bölge de bulunur. Bu bölgenin çıkarılışı ile iştahın azalması beklenir. Midenin küçülmesi ile yiyecekler hızlıca ince bağırsağa geçer. Tüm bu döngünün sağlanmasıyla hem erken tokluk gerçekleşir hem de henüz kilo kaybı gerçekleşmeden bile insülin direnci azalır. Bu hem yağların daha kolay çözülmesini sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır hem de diyabet hastalarında hızlıca şekerin düzelmesini sağlar.
 2. Gastrik Bypass Ameliyatı
  Gastrik bypass ameliyatı ile midenin büyük kısmı hem de barsakların büyük kısmı bypass edilir. Çok daha küçük hacme sahip (30-50 cc.) bir mide bölümü oluşturularak ince bağırsaklara dikilir. Böylece hem mide hacmi küçültülmüş hem de bağırsakların bir kısmı devre dışı bırakıldığından, yiyecekler emilmeden atılabilir duruma gelmiş olur.
  Gastrik bypass ameliyatı, laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.     
 3. Mini Gastrik Bypass Ameliyatı
  Mini gastrik bypass, tip 2 diyabeti geçirmede ve hastayı zayıflatmada başarılıdır. Buna ek olarak bu operasyonla, hastanın bağırsak hareketleri eski haline kısa sürede dönmektedir. Hastanın gıda alımı azalır, gıdanın bir bölümü emilmeden dışarıya atılır.
  Operasyon kısa sürede gerçekleşir. Hastanın iyileşme ve taburcu olma süresi daha kısadır. Diğer obezite cerrahi seçeneklerine kıyasla daha az maliyetlidir.
  Mini gastrik bypass ameliyatı, laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.
 4. Duodenal Switch
  Duodenal Switch yönteminin yüksek kalorili beslenme alışkanlığı olan hastalarda ve ikincil hastalıkların eşlik ettiği durumlarda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Hem gıda alımını kısıtlamakta hem de gıda emilimini azaltmaktadır. Özellikle yüksek VKİ’si olan ve diyabetik durumdaki hastalara önerilmektedir. Hastanede kalış süresi diğer uygulamalara göre daha uzundur.  Uzun süren ishal gibi yan etkileri bulunduğu için hasta bu konuda ameliyat öncesinde bilgilendirilmelidir. Duodenal Switch yöntemi ile ameliyat olan hastaların hayatları boyunca özel bir diyet ve vitamin-mineral desteği ile yaşamaları gerekmektedir.
Devamını Oku.. Daha az yazı..

TÜP MİDE AMELİYATI (SLEEVE GASTREKTOMİ)

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Tüp mide ameliyatı, en sık uygulanan mide küçültme cerrahi girişimi olarak bilinmekte ve günümüzde mide küçültmenin en etkili yöntemlerin...

Devamı

GASTRİK BYPASS

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir? Gastrik bypass, obezite cerrahisinde, midenin ve barsakların bir kısmının bypass edilerek kullanım dışı bırakılması anlamına gelmektedir. Gastrik bypass ile yaklaşık olarak 30-50 cc arasında bir ...

Devamı

DİYABET CERRAHİSİ

Tip 2 Diyabet Tedavisi ve Tip 2 Diyabet Ameliyatı Tip 2 Diyabet Tedavisi Nedir? Tetkikler ve gerekli izlemeler sonucu vücudun insülin üretebildiği, ancak ya yeterli olmadığı ya da vücudun bu insülini...

Devamı

MİDE BALONU

Mide Balonu (İntragastrik Balon) Mide Balonu Nedir? Mide balonu, silikondan yapılan, içi sıvı veya hava ile şişirildikten sonra küre şeklini alan bir tıbbi malzemedir. Mide balonu hacmi, 400-700 ml.’ye kada...

Devamı

REVİZYON CERRAHİSİ

1- Revizyon cerrahisi nedir? Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo v...

Devamı